Beauty Code dba o piękną i zdrową skórę nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Dlatego najnowszy cykl artykułów Beauty Code poświęcony będzie pielęgnacji skóry od wewnątrz .
Wszyscy wiemy, że dbałość o skórę należy połączyć.
Z jednej strony ważna jest pielęgnacja zewnętrzna – mamy tutaj możliwość zadziałania bezpośrednio na skórę.
Z drugiej strony zdrowe odżywianie zapewni prawidłowe działanie całego organizmu, w tym Twojej skóry.
W obecnych czasach gdzie stres, praca, papierosy czy wielogodzinny makijaż (który czasem zapominamy zmyć;) są na porządku dziennym. Skóra narażona jest na masę czynników, które odbierają jej naturalny blask i zdrowie. Jak sobie z tym poradzić? Łącząc pielęgnację domową ze zdrowym odżywianiem, czyli zwróceniem uwagi na to, co jesz i jakie produkty wybierasz, Twoja skóra dostanie idealną odpowiedź na swoje potrzeby.
Na początek kilka podstawowych zasad wewnętrznego wsparcia dla Twojej skóry:
- Kwasy omega-3
- Antyoksydanty
- Mikro- i makroelementy
- Witaminy
- Woda i inne napoje
- Eliminacja cukrów prostych
Brzmi groźnie? Nic bardziej mylnego, Beauty Code rozbraja dla Ciebie te hasła! To, co się pod nimi kryje pozwoli Ci wprowadzić do swojej codziennej diety produkty mające zbawienny wpływ na Twoja skórę ale również wyeliminować, te które odbierają jej zdrowie, młodość i piękny wygląd.
No to zaczynamy ! 🙂
-
KWASY OMEGA- 3
To nic innego jak tłuste ryby morskie. W przypadku ryb nie bój się słowa „tłuste”. Zawierają one kwasy omega- 3, które są składnikie budulcowym błon komórkowych.Mają zbawienny wpływ na cerę oraz hamują rozwój stanów zapalnych. Pomagają również regenerować skórę, która dzięki nim staje się bardziej odporna na promieniowanie UV. Według najnowszych badań, kwasy omega- 3 pomagają zapobiegać rakowi skóry.
Nałóż na talerz:
Morskie ryby: łososie, makrele, sardynki, śledzie czy sardele– pomagają w napięciu skóry i redukują zmarszczki
Owoce morza: kalmary, krewetki, omułki, ostrygi–
zawierają dużo cynku, który łagodzi problemy z cerą
-
ANTYOKSYDANTY NA WOLNE RODNIKI
Wolne rodniki nic innego jak reaktywne cząsteczki tlenu z niesparowanym jednym elektronem. Szukają one innych cząteczek/zwiazków, aby im elektron odebrać albo oddać nadprogramowy. W efekcie uszkadzają białka, a jeśli się ich nie zneutralizuje, również kod genetyczny komórek, powodując mutacje i zmiany rakowe.
Do pewnego momentu organizm sam potrafi obronić się przed wolnymi rodnikami. Jednak z wiekem ilość naturalnych antyoksydantów w naszym organizmie spada. Do tego dochodzi promieniowanie UV (czyli słońce), palenie papierosów, klimatyzacja i stały stres, które osłabiają samoobronę organizmu. Dlatego takie ważne jest, aby dostarczać antyoksydanty w diecie i kosmetykach.
Nałóż na talerz:
Owoce: jeżyny, aronia, jagody, porzeczki, żurawiny, jagody goji i acai, maliny, jabłka, śliwki, czereśnie, wiśnie, pomidory oraz arbuzy
Ziarna: otręby pszenne, pestki dyni, słonecznik, kasza gryczana, razowe pieczywo, len, sezam, płatki owsiane–
zawierają 10 razy więcej różnych składników odżywczych niż popularna biała mąka
Nasiona: fasola, bób, zielony groszek, kakaowiec (gorzka czekolada)
Zioła: Goździki, oregano, rozmaryn, tymianek, cynamon.
-
MIKRO- I MAKRO ELEMENTY
Te tajemnicze nazwy to nic innego niż pierwiastki występujące w Twoim organizmie. Do najważniejszych należą:
selen- poprawia elastyczność skóry,
wapń- zapewnia jej gładkość i miękkość,
miedź i żelazo- nadają skórze zdrowego kolorytu,
potas- zapobiega trądzikowi i wysuszeniu,
cynk- ułatwia gojenie się ran i pomaga w leczeniu trądziku
jod- na skórę łuszcząca się i suchą
krzem – dla skóry naczyniowej
Nałóż na talerz: orzechy, kiełki, tofu, jaja, ostrygi i owoce morza, pestki dyni, otręby, produkty pełnoziarniste, bataty, awokado, wątróbka.
Witaminy
Aby nie pominąć żadnej istotnej witaminki, można by wymienić prawie cały alfabet. Warto wiedzieć, że witaminy powinno się „zjadać na surowo” to znaczy, że produkty bogate w witaminy po obróbce cieplnej tracą większą część ich zapasu!!!
Nałóż na talerz:
Witaminę A: silny antyoksydant utrzymujący naszą skórę w zdrowym i młodym stanie. Przyspiesza odnowę komórkową, regeneruje skórę, wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia/natłuszczenia skóry.
Gdzie ją znajdziesz? Bogate jej źródła to: marchew, szpinak, sałata, pietruszka, szczypior, szczaw, papryka, pomidory, morele, masło, śmietana, ser, twaróg, mleko,
Witaminy z grupy B: to bardzo duża i ważna grupa witamin, która zapewnia regenerację skóry i jej prawidłowe funkcjonowanie. Zapobiega też i łagodzi stany zapalne występujące w skórze, co jest bardzo istotne dla skóry wrażliwej. Poniżej najpopularniejsze składniki, w których znajdziemy witaminy z grupy B
B1 – orzechy arachidowe, drożdże, kasza gryczana, mleko, orzechy włoskie i laskowe, migdały, kalafior, jajka, pomidory, ziemniaki, kapusta, agrest, porzeczki, śliwki, jabłka, groch, fasola, otręby pszenicy, chleb z mąki razowej, płatki owsiane, gryka,
B2 – drożdże, mleko, migdały, ser, jajka, kakao, twaróg, kukurydza, szpinak, kalafior, jabłka, groch, orzechy, kasza gryczana, groch, otręby i zarodki zbóż, pomidory, szczypior, zielony groszek,
B3 – ziarna słonecznika, orzechy, drożdże, mąka z pełnego przemiału, fasola, groch,
B6 – kiełki pszenicy, drożdże, otręby zbóż, ziemniaki, banany, jajka, kapusta, marchew, fasola, orzechy, słonecznik, kasza gryczana
Witaminę C: naturalny antyoksydant, odmładza skórę zapobiegając jej starzeniu. Wzmacnia też naczynia krwionośne.
Bogate jej źródła to: papryka czerwona i zielona, truskawki, brukselka, grapefruit, kiwi, pomarańcze, pomidory, brokuły, kalafior, groch, jarmuż, kapusta, chrzan, porzeczki czarne i czerwone, agrest, żurawiny, czarne jagody, owoc dzikiej róży, jabłka
Witaminę D: odpowiada za wchłanianie wapnia, współpracuje z żelazem oraz z estrogenem.
Jej źródła to: mleko, masło, tłuste ryby (śledź, makrela, łosoś, sardynki), jajka, śmietana
Witamina E: nazywana witaminą młodości i nie bez powodu. Silny antyoksydant, „wymiatacz wolnych rodników” jak ja nazywają, chroni błonę lipidową każdej komórki, poprawia mikrokrążenie. To dzięki niej mamy piękną i zdrową skórę.
słonecznik, orzechy, migdały, zarodki pszenne, fasola, otręby pszenne, ryż, szparagi, brokuły, seler, groch, kukurydza, płatki owsiane, chleb ciemny, jajka, sałata, fasola, pietruszka, marchew, olej kukurydziany i sojowy
Woda i inne napoje
Właściwe nawilżenie naszej skóry to podstawa! Często zapominamy o piciu wody i uzupełnianiu płynów również poprzez wybierane przez nas produkty. Najczęstszym objawem odwodnienia organizmu jest po prostu przesuszona, wiotka skóra oraz złe samopoczucie (np. ból głowy). Woda wydalana jest z organizmu razem z toksynami, co tym bardziej przemawia za tym, aby o niej pamiętać w naszej codziennej diecie.
BeautyCode zachęca do picia wody z cytryną, która świetnie pomaga oczyścić organizm a co za tym idzie również Twoją skórę!:) Jeśli nie lubisz wody z cytryną, możesz zamienić ją częściowo na świeże soki owocowe i warzywne. Będzie to zgodne z interesującą filozofią Dra Murad, który mówi o jedzeniu wody, czyli sprawieniu, aby woda (płyny) zostały przetrawione przez nasz organizm. Przetestowałam, wprowadziłam w życie i działa:) Jedząc odpowiednie iloci owoców i warzyw dziennie, możemy ograniczyć ilość wody mineralnej. Po prostu nie potrzebujemy wypijać dodatkowo ok. 2 litrów wody. No, chyba, że w taki upał, jaki mamy teraz:)
Unikaj: kawy, słodzonych soków, napojów gazowanych (w tym wody gazowanej), napojów energetycznych, czarnej herbaty, alkoholu
Nalej do szklanki: mineralną wodę niegazowaną, zieloną herbatę, yerba mate, napary z mięty, rumianku, świeżo wyciśnięte soki z owoców i warzyw, jogurt naturalny, kefir
-
ELIMINACJA CUKRÓW PROSTYCH
Tak, tak, wiem łatwo powiedzieć! Jednak smutna prawda jest taka, że jeśli masz problemy ze skórą – koniec z cukrem! Wyeliminowanie cukrów prostych z diety nie jest prostym zadaniem, jednak warto spróbować ograniczyć jego spożywanie do minimum! Dlaczego? Co cukier ma do skóry?
Badania wskazują, że duża ilość cukru zawarta w pokarmach powoduje wahania poziomu insuliny we krwi a co na tym idzie rozregulowaną gospodarkę hormonalną a to przyczynia się w dużej mierze do powstawania trądziku i zaskórników. Myślisz, to nie Twój problem? Naprawdę ?
Dodatkowo wysoki poziom glukozy we krwi nasila proces glikacji, który niszczy struktury białkowe budujące włókna kolagenowe, w efekcie – skóra traci elastyczność i szybciej się starzeje. Cukier powoduje również stany zapalne, które czasem odbijają się na stanie naszej skóry.
Psychologowie i coachowie twierdzą, że wystarczy 21 dni, aby coś weszło nam w nawyk, nie tak długo prawda? Może warto spróbować stworzyć sobie nowe zdrowe nawyki. Zamiast sięgania po cukierka sięgnij po owoc. A zamiast batona na drugie śniadanie, zjedz garść orzechów lub domową kanapkę.
A Jeśli potrzebujesz motywacji i wsparcia, „sięgnij” po beauty coacha.
Skóra na pewno się odwdzięczy:)