Patrząc za okno można powiedzieć NARESZCIE LATO 🙂 Mamy ochotę leżeć na słońcu, wygrzewać się i opalać. Już niedługo wraz z urlopem przyjdzie na to czas. Nie zapominajmy jednak, że choć opalanie jest przyjemne a opalenizna poprawia samopoczucie, to za duża ilość promieni słonecznych może okazać się dla naszej skóry niebezpieczna.
Opalajmy się z głową, pamiętając przede wszystkim o kremach z filtrem, ale również o ochronie dla naszej głowy (kapelusze w końcu znowu są trendy!!! :)) oraz o tym, aby kontrolować czas spędzany na słońcu i porę dnia. Pamiętajcie, żeby nie opalać się aktywnie pomiędzy 10/11 a 15/16-tą.
Na co zwrócić uwagę wybierając preparat najbardziej odpowiadający naszym potrzebom wiemy już z poprzedniego artykułu. Dzisiaj skupimy się na najlepszych kosmetykach ochronnych, sposobie ich aplikacji oraz kilku niezbędnych wskazówkach, które uchronią Was przed poparzeniem. Ochrona skóry przed słońcem to podstawa.
Pamiętaj:
- Komisja Europejska wymaga, aby produkty przeciwsłoneczne zapewniały skuteczną ochronę wobec różnych rodzajów promieni UV. W tym celu zaleca, aby stosunek pomiędzy wskaźnikami ochrony przeciw UVB i UVA był niższy niż 3 (SPF/PPD ≤ 3)
- Jest wiele składników, które w reakcji ze słońcem mogą dać niepożądane skutki uboczne ( wysypki, dermatozy, plamy etc.). Są to m.in. niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), składniki perfum, niektóre zioła (np. dziurawiec) i wiele innych.
Teraz wybierzmy krem, pamiętaj, aby w zależności od fototypu swojej skóry (tutaj możesz go określić -> https://beautycode.com.pl/ochrona-skory-przed-sloncem/) oraz intensywności promieni słonecznych dobrać odpowiednio mocny filtr!
Ja wychodzę z założenia, że SPF 50 + jest filtrem idealnym, żeby zachować skórę piękną i zdrową 🙂
Beauty Code rekomenduje TOP 2 marki produktów słonecznych kremów do opalania:
La Roche-Posay gama Anthelios
to gama produktów przeciwsłonecznych, która zapewnia najwyższą ochronę przed promieniowaniem UVB oraz wzmocnioną ochronę wobec UVA. Preparaty z tej serii, zapobiegają alergiom słonecznym i uszkodzeniom komórkowym odpowiedzialnym za fotostarzenie i raka skóry. Nie zawierają parabenów, są bezzapachowe, a także nie powodują powstawania zaskórników, nadaje się do wszystkich typów skóry i na każde słońce. Szerokie portfolio produktów, wysokości SPF/PPD, a także konsystencji sprawia, że każdy znajdzie to coś dla siebie. Ja szczególnie lubię wersję BB kremu 50 + – stosuję zamiast podkładu przez całe lato 🙂
https://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Anthelios/Anthelios-XL-SPF-50-BB-Krem-barwi%C4%85cy-do-twarzy-z-bajkalin%C4%85-p14650.aspx
IWOSTIN SOLECRIN
Polska marka dorównująca jakością tym francuskim! Zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniami i wzmacnia naturalny system ochrony przeciwsłonecznej. Chroni przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za fotostarzenie skóry (witamina E). Większość produktów można stosować od 6. miesiąca życia. W gamie produktów z serii Solecrin znajdziemy również specjalny krem do opalania do skóry naczynkowej Iwostin Solecrin Capillin oraz nowości w postaci lekkich beztłuszczowych konsystencji. Moim hitem jest spray multipozycyjny dla dzieci, a krem 50 + jest na stałe w mojej kosmetyczce.
https://www.iwostin.pl/spray-ochronny-multipozycyjny-spf-50/
Kiedy już wybierzemy krem odpowiedni dla nas pozostaje pytanie „Jaką ilość kremu powinnam nanieść na poszczególne części ciała?”. Beauty Code zaraz rozwieje Twoje wątpliwości.
Idealne proporcje to:
TWARZ | SZYJA | DEKOLT | BRZUCH | REKA | NOGA | PLECY |
Wiecie co to oznacza? Że po urlopie NIKT nie powinien wracać z nieskończonym opakowaniem produktu z filtrami. To również oznacza, że, pomimo iż stosujemy krem z SPF 30, nie nakładając go w prawidłowej ilości, nie mamy pełnej ochrony.
Ważne jest również, aby pamiętać, że po sezonie, filtry tracą swoją aktywność, więc jeśli macie produkt z filtrami z zeszłego roku…wyrzućcie go do kosza.
Pamiętaj!
- Posmaruj się kremem z filtrem ochronnym na 20-30 minut przed wyjściem na słońce. W trakcie pobytu na słońcu ponawiaj aplikację co ok. 2 godz.
- Kąpiąc się, stosuj filtry wodoodporne, czyli takie, które chronią przed słońcem także w wodzie (na głębokość jednego metra dociera 50 % promieni UVB i 77 % UVA). Po kąpieli należy ponownie nałożyć krem, wodoodporność kremu nie zwalnia nas z powtarzania aplikacji.
- W warunkach egzotycznych zabezpiecz gęstym filtrem o najwyższej ochronie miejsca wrażliwe takie jak uszy, nos, ramiona, miejsca pod kolanami, a usta posmaruj ochronną pomadką z filtrem.
- Dzieci poniżej 2-3 roku życia nie powinny przebywać na słońcu bez ochrony w postaci koszulki i czapeczki. To trudne wiem, ale im więcej poparzeń słonecznych w dzieciństwie tym większe ryzyko raka skóry, a czy tego chcecie dla swoich dzieci?