Kolejny „długi weekend” przed nami, zaczynają się też już urlopy. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć o słońcu i mitach związanych z opalaniem.
Zacznijmy od podstaw:
Ochrona skóry przed słońcem to nie fanaberia, to konieczność. Wyjeżdżamy coraz częściej i coraz dalej w ciepłe i mocno nasłonecznione rejony. Korzystajmy ze słońca, ale z rozsądkiem.
Jedną z podstawowych funkcji naszej skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, również przed słońcem, a dokładnie szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA. To pierwsze jest odpowiedzialne za opaleniznę (i poparzenia), odczucie ciepła, ale też wszystkie dermatozy skóry (czyli uczulenia lub reakcje alergiczne na słońce). UVB operuje tylko wtedy, kiedy widzimy słońce na niebie, nie przenika przez chmury i szyby. Niestety często zapominamy o promieniowaniu UVA. To jest bardzo szkodliwe promieniowanie, gdyż przenika ono do skóry właściwej i niszczy włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Promieniowanie UVA przenika dodatkowo przez szyby samochodów, chmury i mgłę – oddziałuje na naszą skórę 365 dni w roku.
Głównym mechanizmem obronnym skóry przed promieniowaniem UVB jest nic innego jak nasza opalenizna. To melaninie zawdzięczamy brązowe zabarwienie skóry. Jest to barwnik, który aby chronić komórki naszej skóry przed uszkodzeniem odkłada się w naskórku. To właśnie od zdolności naszego organizmu do produkcji melatoniny, zależy to w jaki sposób się opalamy i jaka dawkę promieni słonecznych możemy przyjąć. W zależności od tego jesteśmy przypisywani do jednego z tzw. fototypów.
Biorąc pod uwagę barwę oczu, włosów i skóry możesz sama określić swój fototyp i dzięki temu dobrać krem do opalania z odpowiednim filtrem. Pamiętaj, że faktor powinien być tym wyższy, im jaśniejszą masz karnację!
Rodzaje fototypów wg Fitzpatricka
I Blada biała skóra, często piegi, niebieskie/ zielone/ piwne oczy, włosy blond/ rude; Zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala
II Blada skóra, niebieskie/ zielone oczy; Łatwo ulega oparzeniom, trudno się opala
III Ciemniejsza biała skóra ; Opala się po początkowym oparzeniu
IV Jasna brązowa skóra; Oparzenia minimalne, opala się łatwo
V Brązowa skóra; Rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala
VI Ciemnobrązowa/ czarna skóra; Nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się mocno opala
Jeśli określiłaś już swój fototyp, to przejdziemy teraz do wyboru kremów z filtrem, ale najpierw kilka niezbędnych informacji:
- Wybierz odpowiedni SPF (Sun Protection Factor).
SPF określa zdolność produktu do ochrony przeciwsłonecznej. Oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Wartość SPF oznacza o ile więcej promieniowania potrzeba do wywołania rumienia na skórze chronionej badanym preparatem w stosunku do ilości promieniowania wywołującego rumień na skórze niechronionej. Nie oznacza wprost o ile więcej czasu możemy spędzić na słońcu bez poparzeń.
SPF oznaczany jest dla gotowego produktu.
Skuteczność (poziom ochrony przed promieniowaniem UV) wyznacza się zawsze dla gotowego preparatu. Nie jest ona wprost proporcjonalna do zawartości filtrów UV.
Pamiętajmy też, że nie istnieją preparaty, które zapewniają 100 % ochrony przed UV.
Kategoria ochrony | Współczynnik ochrony SPF |
Niska ochrona | 5-10 |
Średnia ochrona | 15-25 |
Wysoka ochrona | 30-50 |
Bardzo wysoka ochrona | 50+ |
- Wybierz odpowiedni filtr
Filtry przeciwsłoneczne to substancje, które utrudniają dotarcie do skóry promieniom UV. Wyróżniamy:
- Filtry mineralne (fizyczne)- tworzą tarczę na skórze blokując działanie promieni UV.
W składzie produktu są one opisane jako tlenek cynku, dwutlenek tytanu. One są tez odpowiedzialne za słabe właściwości kosmetyczne produktów (przede wszystkim biały film na skórze, trudne rozsmarowywanie na skórze)
- Filtry organiczne (chemiczne)- to związki chemiczne, które pochłaniają promienie UV, w wyniku reakcji powstaje energia cieplna. Rozszerzymy ich temat przy okazji omówienia konkretnych produktów.
- Wybierz odpowiednią konsystencję dla siebie i swojej skóry
Wraz ze zbliżającym się latem na rynku kosmetycznym pojawiają się setki różnych produktów, które mają nie tylko chronić nasza skórę przed promieniowaniem ale jednocześnie nawilżać ją, ujędrniać, opalać i dodawać blasku złotymi drobinkami. Kremy, spraye, pianki, mgiełki… w zależności od fototypu, ale też rodzaju/typu skóry ( naczynkowa, tłusta, wrażliwa) możesz dobrać produkt idealny dla Ciebie.
Jednak na co tak naprawdę zwrócić uwagę, aby cieszyć się piękna opalenizną i zdrową skóra nie tylko podczas urlopu ale i długo po nim?
Pamiętaj o tym, że mitem jest aby jakikolwiek preparat gwarantował :
- „100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV”
- „blokadę przeciwsłoneczną”
- „brak potrzeby aplikacji produktu co pewien czas”
Wybierajmy produkty, które posiadają wiarygodne wskazówki dotyczące:
- szkodliwości długotrwałego przebywania na słońcu pomimo nałożenia kremu
- konieczności ponownej aplikacji co pewien czas (2h)
- konieczności naniesienia kremu 30min przed wyjściem na słońce
- zawierające symbol ochrony przeciwsłonecznej zatwierdzony przez Komisję Europejską
O tym jaki krem wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę w związku z kąpielami słonecznymi w następnej części naszej słonecznej serii.