Po ostatnim webinarze Beauty Code „Zarządzanie pielęgnacja skóry latem” uświadomiłam sobie, że nawet jeśli już wiemy, że ochrona słoneczna jest potrzebna, to dalej nie wiemy jak ją wybrać i czym się kierować kupując produkty. Bardzo często dokonujemy złych wyborów, co nie sprzyja zdrowiu naszej skóry. Postanowiłam podsumować te informacje i dac Ci krótki, praktyczny i przejrzysty przewodnik, dzieki ktoremu bedziesz wiedzieć jak wybrać dobry krem z filtrami dla siebie.
Dla tych, którzy mają wątpliwości, również w pigułce, tłumaczę, dlaczego używanie kremu z filtrami jest absolutna koniecznością.
Dlaczego mamy chronić skórę przed słońcem? Ponieważ:
– słońce niszczy naszą skórę
– odpowiada za pojawianie się zmarszczek (i cały proces zwany fotostarzeniem) nie wierzysz? Spójrz na zdjęcie poniżej
– przyspiesza powstawanie wolnych rodników niszczących naszą skórę (i nie tylko, bo również DNA) od wewnątrz
– powoduje poparzenia naszej skory, które bolą, źle wyglądają i ponownie…niszczą naszą skórę
– jest odpowiedzialne za wiele przebarwień i plamek pigmentacyjnych, których bardzo ciężko się pozbyć
– powoduje coraz więcej problemów ze skorą w postaci alergii, fotodermatoz (czyli mówiąc prościej uczuleń na słońce)
– oraz last but not least powoduje raka skóry !!!
I możemy sobie powiedzieć, że ten problem najbardziej dotyka Australijczyków, ale czy wiecie, że w Polsce rak skóry (wszystkie 3 rodzaje) jest w czołówce rodzajów raka, na którego najczęściej zapadamy? Teraz też będziesz to lekceważyć? Mam nadzieję, że nie!
A ja dam Ci narzędzia, żebyś się nie zastanawiała zanadto, czym chronić swoją skórę.
Na co zwrócić uwagę wybierając krem ochronny z filtrami?
Na kilka ważnych parametrów:
– spektrum ochrony
– wysokość ochrony
– jakość ochrony, czyli kompozycję filtrów
– konsystencję pasującą do Twoich potrzeb i potrzeb Twojej skóry
Spektrum ochrony:
Popularne i znane już nam oznaczenie SPF oznacza ochronę tylko przed promieniowaniem UVB.
Promieniowanie to dociera tylko do naskórka i odpowiada za brązową opaleniznę, bąble (poparzenia), brązowe plamy na skórze (wszystko na B). Dużo gorszym promieniowaniem jest promieniowanie UVA, przenikające od skóry właściwej, operujące nawet gdy nie widzimy słońca na niebie, przenikające przez chmury i szyby (te samochodowe też)
Dlatego niezwykle ważne jest, aby krem z filtrami chronił również przed promieniowaniem UVA ( oznaczenie IPP/PPD)
Wysokość ochrony
Powiem tak: Im wyższa tym lepsza. Przede wszystkim dlatego, że nie nakładamy właściwiej ilości kremu, w związku z tym nigdy nie mamy właściwej, opisanej przez producenta ochrony.
O tym ile powinnyśmy nakładać kremu na nasze ciało, aby prawidłowo chronić skórę, pisałam już tutaj
Jakość ochrony, czyli kompozycja filtrów
Jak wiecie mamy 2 rodzaje filtrów mineralne i organiczne. Nie będę opisywała czym one się równią między sobą, bo nam nic z pigułki nie pozostanie. Masz wątpliwości, nie wiesz, dowiedz się więcej tutaj. Do Ciebie też należy decyzja czy chcesz, aby Twój produkt miał czy tez nie filtry organiczne (chemiczne). Moja rekomendacja to dobre połączenie jednych i drugich. Dlaczego? Ze względu na ich właściwości. Ważne jest aby krem z filtrami chronił naszą skórę przed promieniowaniem UVA, jak się jednak okazuje niektóre z filtrów (UVA) są uszkadzane, degradowane prze promienioanie UVB. W takiej sytuacji nie mamy w ogóle ochrony przed UVA. Brzmi strasznie, prawda?
Dlatego tak ważne jest dobra kompozycja i mix filtrów. Mnie przypomina to bardzo dobry program do ochrony komputera. Taki podwójny firewall. Nawet jeśli jeden wirus się przedostanie przez ochronę, to kolejna zapora go zatrzyma.
Proszę nie wierzcie, że jakikolwiek filtr naturalny da Wam właściwą ochronę gdy wyjedziecie do ciepłego słonecznego kraju. Opisanie, że jakiś naturalny składnik (np. algi, wyciąg z granatu czy inne) jest naturalnym filtrem słonecznym jest DUŻYM niedopowiedzeniem. Rośliny chronią swoje komórki przed słońcem i można wykorzystać ich mechanizmy, ale nie oczekuj, że posmarujesz się nim i po 5 godzinach na plaży Twoja skóra będzie ładnie opalona. W zależności od typu skóry, albo będzie bardzo czerwona, albo już będziesz biegła na pogotowie z poparzeniami 2 stopnia.
Konsystencja pasującą do Twoich potrzeb i potrzeb Twojej skóry
Nikt z nas nie lubi być wysmarowany kremem z filtrami, nie są one przyjemne w konsystencji i nie wchłaniają się całkowicie (efekt filtrów mineralnych). Rozumiem to i zrozumiały to też firmy kosmetyczne, które pracują nad nowymi, lepszymi, lżejszymi konsystencjami. Mamy mleczka, żele, emulsje, kremy, olejki – do wyboru do koloru.
Wybierając krem zwróć uwagę na to jaką masz skórę, ale tez pamięta o swoich potrzebach. Jeśli masz skórę tłustą sprawa jest prosta, będziesz wybierać jak najlżejszą, nie obciążającą skóry konsystencję , dodatkowo jeśli będzie zapobiegać świeceniu – super.
A co jeśli masz skórę suchą czy naczynkową? Oczywiście możesz wybrać krem o bogatszej konsystencji czy dedykowany skórze naczynkowej. Ale jeśli jesteś osobą, która dopiero się przyzwyczaja do kremów ochronnych, nie funduj sobie bogatego kremu, im większa ilość składników dodatkowych tym cięższa konsystencja kremu. Możesz zatem spokojnie wybrać krem o lekkiej konsystencji, dopasowany do skóry tłustej – przy właściwej pielęgnacji przed nałożeniem kremu ochronnego, nie zmieni to stanu Twojej skóry a na pewno poprawi Twoje samopoczucie.
Podsumowując wybierając krem ochronny z filtrami musisz zwrócić uwagę na 4 aspekty. Dobry krem będzie spełniał wszystkie kryteria.
A jaki konkretnie produkt? Moje wybory poznasz w tym artykule. Sprawdzone w różnych warunkach z różnym nasłonecznieniem, w efekcie ładna opalenizna bez poparzeń i bez zniszczenia skóry.
Masz watpliwości, pytania?
Zapytaj Twojego Beauty Eksperta na:
lub na fan page Beauty Code
Agnieszka Zielińska
Tówj Beauty Ekspert